İzcilik

Çotanak İzcileri Sarıkamışta

“Eş Hele Bir Dağları Örten Karı

Ot Değil Onlar Dedenin Saçları”

Giresun Çotanak Gençlik İzcileri 04 Ocak 2015 tarihinde TİF tarafından düzenlenen “Sarıkamış Harekâtı 100. Yılı Milli Bilinç Faaliyeti” yürüyüşüne katıldılar.

Yürüyüşüne katılmak üzere 1 otobüs Çotanak Gençlik İzcilik kulübü, 2 otobüs TİF MEB ve Giresun İzcilik kulübünden olmak üzere toplam 3 otobüs ile Sarıkamış’a gelen Giresun izcileri de Sarıkamış Harekatının 100. yıl dönümünde Sarıkamış’ta bir araya gelen 81 il ve 7 ülkeden 1,500’e yakın izci ile beraber Sarıkamış Şehitleri için yürüdüler, dualarla atalarını yad ettiler.

Etkinlikte, çok sayıda kişi, harekât sırasında donarak şehit olan 90 bin Mehmetçiği anmak için sabah erken saatlerden itibaren Kızılçubuk mevkiinde toplandı. Tarih bilincini artırmak ve vatan savunmasında çekilen sıkıntıları gençlerin yerinde görmeleri amacıyla “Asımın Nesli Asrın Yürüyüşünde, Gök Allahu Ekber, Yer Allahu Ekber” sloganıyla gerçekleştirilen programda, Kur’an-ı Kerim okunarak dualar edildi. Katılımcılar, daha sonra yaklaşık 4 saat süren 8,5 kilometrelik yürüyüşe başladı. Yürüyüş, “Ayyıldızlı” tören alanında son buldu. Anma programı kapsamında Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı SOLOTÜRK’ün gösterisi nefesleri kesti.

Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Subaşı, “Türkiye İzcilik Federasyonu’nun düzenlemiş olduğu 10. Allahuekber Şehitlerini Anma Milli Bilinç Kampını gerçekleştirdikten sonra Sarıkamış Yürüyüşüne katıldık. Aramızda Lübnan, Filistin, Kuveyt, Kosova, Sırbistan gibi 7 farklı ülkeden gelen izcilerimiz de var. Sarıkamış yürüyüşü, farklı illerimizden katılan yaklaşık 1.500 izcimizin katılımı ile tamamlandı” dedi.

Sarıkamış şehitleri Sadece Kars’ta değil, 81 ilde de çeşitli etkinliklerle anıldı. Sarıkamış’taki yürüyüşün olduğu gün de her ilde yürüyüşler gerçekleştirildi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir